MK Medical s. r. o. - ordinace praktického lékaře

MK Medical s. r. o.

- ordinace praktického lékaře pro dospělé

Očkování

... pravidelného očkování zajišťujeme i řadu dalších, po domluvě očkování pro cestovatele...

Krom pravidelného očkování (tetanus, chřipka) zajišťujeme i řadu dalších. Po domluvě není problém realizovat očkování pro cestovatele.

Podrobnosti o očkování
Očkování je velmi účinnou metodou prevence infekčních chorob, mající své klady i své zápory. Největšími riziky očkování jsou samozřejmě alergické reakce. Každý člověk musí zvážit, zda pro něj profit z očkování převažuje možná rizika. S ohledem na to, že se nejedná o zrovna levnou záležitost, je vhodné se informovat o aktuálních možnostech příspěvku u Vaší zdravotní pojišťovny (každá pojišťovna ročně svým klientům přispívá určitou částkou, ta se ale rok od roku liší a každá pojišťovna ji má stanovenou jinak). Pokusili jsme se shrnout základní informace o chorobách proti nimž lze očkovat i v naší ordinaci. V případě pochybností Vám rádi předáme naše zkušenosti a rady, proto nás neváhejte kontaktovat.

Očkování proti tetanu
Je jediné, které je v ČR pro dospělé osoby ze zákona povinné. V dnešní době je již povoleno očkovat s rozestupem 15 let, nicméně je vhodné si tento hraniční termín pohlídat a nepřesáhnout ho (toto kontrolujeme vždy v rámci preventivnívh prohlídek). Tetanus je bakteriální onemocnění, způsobené všudypřítomnou bakterií, která přežívá i v nepříznivých podmínkách. Nakazit se můžeme jednoduše z obyčejné odřeniny, říznutí. Jedná se o onemocnění velmi závažné, kterému můžeme očkováním snadno předejít!

Očkování proti klíšťové encefalitidě
Klíšťová encefalitida je chorobu velmi vážnou, v některých případech i smrtící. Virus klíšťové encefalitidy napadá mozkovou tkáň člověka a může způsobit ochrnutí částí těla, někdy nevratné. Ač velká část nemocných chorobu přežije bez vážnějších trvalých následků, často si onemocnění vyžádá několikatýdenní pobyt v nemocnici, který bývá následován dlouhou a pozvolnou rekonvalescencí. Častou trvalou komplikací prodělané encefalitidy jsou bolesti hlavy, porucha spánku, někdy i navazující psychické potíže. V České republice je výskyt nakažených klíšťat dosti vysoký a onemocnění není nikterak vzácné. Zcela výjimečně může dojít i k onemocnění očkované osoby, v těchto případech však vakcinace zabraňuje vážnému průběhu choroby a měla by člověka ochránit před vážnými komplikacemi.

Očkování vhodné pro seniory
pneumokok, pertuse, chřipka, pásový opar

Očkování vhodné pro cestovatele
Při plánování dovolené nebo pracovní cesty do vzálenějších krajů je vhodné si předem zjistit, které choroby se v dané oblasti vyskytují a včas si po domluvě s lékařem rozvrhnout očkovací plán. Je třeba myslet na to, že některé vakcíny se aplikují v několika dávkach s nutnými časovými rozestupy a účinné imunity je někdy dosaženo teprve až po aplikaci druhé dávky! Mezi jednotlivými vakcinacemi je vhodné udržet vždy alespoň čtrnáctidenní odstup (ač za výjimečných situací lze aplikovat najednou dvě různé očkovací látky).

Obecně pro všechny cestovatele je ke zvážení očkování proti meningokokové meningitidě (lidově zápalu mozkových blan), která se vyskytuje celosvětově (ač v různých formách, jimž odpovídají různé typy vakcín) a stále zůstává nebezpečnou nákazou, která může během několika hodin po prvních projevech zabít i mladého doposud zdravého člověka. Jedná se o bakteriální onemocnění, přenášené kapénkovou infekcí­ tedy vzduchem, ev. slinami. Nejrizikovější jsou mladí lidé a cestovatelé a to proto, že se často pohybují ve velkých kolektivech nebo v přelidněných prostorách, často klimatizovaných. Je­ li člověk oslaben (fyzicky vyčerpaný, nevyspalý, unavený), je velmi náchylný k nákaze meningokokem.

Stejně tak je ke zvážení očkování proti chřipce, toto je třeba realizovat vždy v sezóně očkování (tedy na podzim nebo v zimě). Očkování proti chřipce má krom indikovaných pacientů (vyšší věk, onemocnění kardiovaskulárního aparátu, plicní onemocnění, diabetes, imunitní deficit) význam spíše pro ty, kteří se často pohybují na letištích a přelidněných prostorách.

Očkování pro splenektomované (lidí po odejmutí sleziny)
Pacienti, kteří z jakéhokoli dlvodu přišli o slezinu (nejčastěji v důsledku úrazu) by měli být naočkováni proti pneumokokovi, meningokokové meningitidě a haemophilové infekci!! Slezina, ač pro život není nezbytná, zajišťuje důležitou imunitní funkci a to zejména při boji s výše jmenovanými bakteriemi. S ohledem na to, že tyto bakterie jsou všudypřítomné a jsou velmi často součástí slizniční flóry nosohltanu i u zdravého člověka, je nákaza možná kdykoli!

Očkování pro ženy
Ženy, které v dětství neprodělaly plané neštovice a plánují těhotenství, by měly zvážit očkování. Propuknutí nemoci v období kolem porodu může ohrozit plod na životě!